استفاده از جکوزی در دوران بارداری
استفاده از جکوزی در دوران بارداری

استفاده از جکوزی در دوران بارداری

استفاده از جکوزی در دوران بارداری

استفاده از جکوزی ممکن است بهترین راه برای آرامش باشد. آب گرم جکوزی عضلات را آرام می‌کند. جکوزی‌های ظرفیت دو نفره به بالا نیز برای بیش از یک نفر طراحی شده‌اند، بنابراین استفاده کردن از جکوزی می‌تواند فرصت عالی‌ای برای گذراندن وقت با همسر یا دوستان شما باشد. اما در طول بارداری، باید از جکوزی‌ها با احتیاط استفاده شود یا در برخی موارد اصلاً از آن‌ها استفاده نشود.

دمای آب در جکوزی هرگز نباید از 40 درجه سانتی گراد یا 104 درجه فارنهایت بیشتر شود. نشستن در آب گرم به راحتی می‌تواند دمای بدن را بالا ببرد که می‌تواند مشکلات سلامتی برای شما و جنین در حال رشد داشته باشد.

موارد جدی مربوط به استفاده از جکوزی در طول بارداری وجود دارد. این توافق عمومی است که تنها باید با احتیاط و برای مدت محدودی از جکوزی استفاده شود.

دمای آب جکوزی و بدن مادر در بارداری

نشستن در آبی که گرمتر از دمای بدن شما است، دمای شما را افزایش می‌دهد، بدون توجه به اینکه حمام، چشمه‌های آب گرم یا جکوزی باشد.

در طول بارداری، دمای بدن شما نباید بیش از 39 درجه سانتی گراد یا 102 درجه فارنهایت باشد. اگر بیش از 10 دقیقه در جکوزی با دمای آب 40 درجه سانتی گراد بنشینید، این موضوع به راحتی می‌تواند اتفاق بیفتد.

این احتیاط به ویژه در طول سه ماهه اول بارداری مهم است زیرا افزایش دما می‌تواند باعث بروز عیوب مختلفی در جنین مانند عیوب مغز و نخاعی شود.

یک مطالعه در سال 2006 که در مجله پژوهش‌های علمی منتشر شد، نشان داد که تماس غیر مستقیم قبل از شروع تشکیل جنین در رحم و تماس شدیدتر در طول سه ماهه اول ممکن است منجر به ایجاد عیوب و نقص های مادرزادی مختلف و حتی از دست دادن جنین شود.

یک مطالعه کوچک در سال 2011 به موارد احتمالی مرتبط با استفاده از جکوزی، به ویژه در طول سه ماهه اول بارداری اشاره کرد. بهتر است قبل از استفاده از جکوزی در اوایل بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

در مورد بهترین زمان استفاده از جکوزی چه می دانید؟

خطر باکتری‌های موجود در جکوزی در دوران بارداری

باکتری‌ها نیز یک نگرانی دیگر مربوط به استفاده از جکوزی در طول بارداری هستند. آب گرم در فضای کوچک می‌تواند محیط مناسبی برای رشد باکتری‌های آلوده باشد. اما نگهداری منظم و نظارت مداوم می‌تواند به تضمین تعادل مناسب موارد کمیکال یا شیمی آب کمک کند.

اگر جکوزی خانگی دارید، اطمینان حاصل کنید که از ضدعفونی کننده صحیحی استفاده می‌کنید و آب را با استفاده از نوارهای آزمایش آب استخر آزمایش می‌کنید. سطح کلر آزاد باید بین 2 تا 4 پارت بر میلیون (ppm) باشد و اگر از بروم استفاده می‌کنید، بین 4 تا 6 ppm. pH باید بین 7.2 تا 7.8 باشد.

اگر جکوزی خانگی ندارید و قصد دارید از جکوزی های عمومی در استخر ها استفاده کنید، اما می‌خواهید اطمینان داشته باشید، آب را آزمایش کنید یا از مدیر محل مطمئن شوید که آب به طور منظم آزمایش می‌شود.

در زیر چند سوال استاندارد آورده شده که می‌توانید از آنها در حین استفاده از جکوزی‌ای که قبلاً استفاده نکرده‌اید، استفاده کنید:

۱- چند نفر معمولاً از آن استفاده می‌کنند؟

۲- چند وقت یک بار آب جکوزی تعویض می‌شود؟

۳- آیا جکوزی توسط یک تکنسین مجرب خدمات جکوزی تعمیر می‌شود؟

۴- آیا آب دو بار در روز با نوارهای استخر آزمایش می‌شود؟

۵- آیا فیلتر به طور منظم تعویض می‌شود؟

۶- آب تا چه دمایی گرم می‌شود؟

استفاده از جکوزی در دوران بارداری

استفاده از جکوزی‌ها به طور ایمن در طول بارداری

اگر در سه ماهه اول بارداری خود هستید، نکته ای که همه پزشکان اتفاق نظر دارند این است که از جکوزی خودداری کنید. حتی اگر زمان استفاده را زیر ۱۰ دقیقه نگه دارید، ممکن است برای بچه‌تان خطرناک باشد. بدن هر کسی متفاوت است، بنابراین این مورد با مشورت پزشک باید همراه باشد.

اگر از سه ماهه اول عبور کرده‌اید و پس از دریافت موافقت پزشک خود می‌خواهید از جکوزی استفاده کنید، روشهای زیر برای حفظ ایمنی را رعایت کنید:

  • حداکثر زمان استفاده از جکوزی را ۱۰ دقیقه در هر بار تعیین کنید و بین نشست‌ها به اندازه کافی به خنک شدن بپردازید.
  • اگر جت‌های آب گرم روشن هستند، بنشینید در سمت مخالف که دمای آب کمی پایین‌تر است.
  • اگر احساس گرما می‌کنید، فوراً از جکوزی خارج شوید و خود را خنک کنید.
  • سعی کنید سینه خود را بالای آب نگه دارید اگر امکانش هست. حتی بهتر است که در جایی بنشینید که فقط نصف پایین بدن شما در آب گرم است.
  • اگر تعریق کردن متوقف شود یا هرگونه ناراحتی مانند سرگیجه یا تهوع تجربه کنید، فوراً خارج شوید و وضعیت خود را نظارت کنید تا اطمینان حاصل شود که بدن شما به حالت طبیعی بازگشته است.
  • اگر تب دارید از جکوزی استفاده نکنید.

جایگزین‌های ایمن برای جکوزی در طول بارداری

یک جایگزین ایمن برای جکوزی در طول بارداری یک حمام معمولی گرم است. این کار می‌تواند به شما مزایای آب گرم آرامش بخش را بدون خطرهای جکوزی بدهد.

هشدار در مورد استحمام در آب خیلی گرم همچنان صدق می‌کند، بنابراین دمای آب را گرم و نه داغ نگه دارید. همچنین اطمینان حاصل کنید که از لغزنده نشدن سطح جلوگیری کنید.

نتیجه‌گیری

در طول سه ماهه اول یا اگر تب دارید، از استفاده از جکوزی خودداری کنید. اگر تصمیم به استفاده از جکوزی در طول بارداری خود داشته باشید، احتیاط را رعایت کنید و اطمینان حاصل کنید که فقط به مدت محدودی در جکوزی قرار بگیرید. همیشه پیش از استفاده از جکوزی در طول بارداری نظر پزشک خود را بپرسید.

سوالات متداول

۱. آیا استفاده از جکوزی در طول بارداری ایمن است؟

پاسخ: در سه ماهه اول بارداری، استفاده از جکوزی توصیه نمی‌شود. اما اگر پس از آن با موافقت پزشک، اقدام به استفاده از جکوزی کردید، باید به ایمنی و زمان محدودی که در آب حضور دارید توجه کنید.

۲. چگونه می‌توانم در صورت استفاده از جکوزی در طول بارداری، سلامت خود و جنین ام را تضمین کنم؟

پاسخ: حداکثر زمانی که در جکوزی می‌نشینید را ۱۰ دقیقه تعیین کنید و بین هر استفاده به اندازه کافی فرصت دهید تا خنک شوید. همچنین به دمای آب و علائم ناراحتی مانند تعریق یا سرگیجه توجه کنید و در صورت لزوم فوراً از جکوزی خارج شوید.

۳. آیا وجود جکوزی در مراکز یا اماکن عمومی برای افراد باردار ایمن است؟

پاسخ: در صورتی که قصد استفاده از جکوزی در مراکز عمومی را دارید، باید اطمینان حاصل کنید که آب به طور منظم تست شده و دمای آن مطابق با استانداردهای ایمنی است. همچنین از مسئولین محلی پرسیده و جزئیات فنی مرتبط با بهره‌برداری و نگهداری را بیشتر بررسی کنید.

ترجمه از منبع: https://www.healthline.com/health/pregnancy/hot-tubs#takeaway

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شش =

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من